PAB-12WP/SW Weatherproof High-Performance PA Speaker 200WRMS
In stock
New
Special Offer
Sold out
Pre-order
Code: 25.3740
Our price:
Order within
D H M S
Dispatches
Today
3-7 Day Delivery
Tue 19th May
Visa
Mastercard
American Express
PayPal
Apple Pay
Google Pay
Please complete the options highlighted in red.
Delivery options will be available in the checkout
Need any help?
Delivery
Returns
Need any help?
Ask any question you need help with and we will get back to you
Delivery
Full delivery details
Returns
Read our returns policy
IMG Stageline PAB-12WP/SW Weatherproof PA Speaker
Overview
Design and Build Quality
Key Technologies and Features
Specifications
Specification Details
Power Rating (RMS) 200 W
Impedance 8 Ω
Frequency Range 42-20,000 Hz
System 2-way bass-reflex
Bass Speaker 30 cm (12") PA bass speaker
Tweeter 25 mm (1") horn tweeter
Sensitivity 98 dB/W/m
Max. Rated SPL 121 dB
Radiation Angle (Horizontal) 100 degrees
Radiation Angle (Vertical) 60 degrees
Housing Material ABS plastic
Colour Black
Mounting Device M10 threaded inserts, stand sleeve
Protection Class IP45
Admissible Ambient Temperature -10 degreesC to +40 degreesC
Dimensions (W x H x D) 370 x 655 x 410 mm