IMG PSUB-12AKA Active 500W Subwoofer with 2 x 150W Satellite Outs - main image
3 3 Year(s) warranty
3 Year(s) Warranty On this product
Call for delivery times
In stock Call for delivery times
Free UK Delivery
Delivery Free UK Delivery
Returns
This product comes with FREE UK Saver Delivery!
IMG PSUB-12AKA Active 500W Subwoofer with 2 x 150W Satellite Outs
In stock
New
Special Offer
Sold out
Pre-order
Code: 25.4310
Our price:
Order within
D H M S
Dispatches
Tomorrow
Next Day Delivery Available
Mon 18th May
Visa
Mastercard
American Express
PayPal
Apple Pay
Google Pay
Please complete the options highlighted in red.
Delivery options will be available in the checkout
Need any help?
Delivery
Returns
Need any help?
Ask any question you need help with and we will get back to you
Delivery
Full delivery details
Read our returns policy
IMG Stageline PSUB-12AKA Active 2.1 PA Subwoofer
Overview
Design and Build Quality
Key Technologies and Features
Specifications
Specification Details
Active/PassiveActive
Total Output Power1,200 W
Power Rating (RMS)500 W (Subwoofer), 2 x 150 W (Satellite)
Frequency Range30 Hz - 250 Hz
Signal-to-Noise Ratio> 74 dB
Input Signal880 mV-7 V (Line), 30 mV (Mic)
System TypeBass-Reflex
Bass Speaker30 cm (12") with high power capability and long excursion
Maximum Rated SPL123 dB
Housing MaterialWood
ColourBlack
Mounting DeviceStand Sleeve
Admissible Ambient Temperature0-40 degreesC
Power Supply~230 V / 50 Hz / 1,870 VA
Dimensions (W x H x D)460 x 380 x 455 mm
Weight28 kg
InputsXLR L/R (Balanced), RCA L/R (Unbalanced), 6.3 mm Jack (Unbalanced)
Performance and User Experience
Q&A Section
Q: Can I use the PSUB-12AKA without additional amplifiers?
Q: What type of inputs does this subwoofer support?
A: It supports XLR, RCA, and 6.3 mm jack connections, accommodating various audio sources.